 Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim  Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek  „Jak nie czytam, jak czytam” – ogólnopolska akcja czytania  „OKNO Z WIDOKIEM NA ARCHIPELAG”
|
 Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim  Ogłoszenia duszpasterskie  Pasowanie na czytelnika 2019  Nadeszła chwila rozstania...
|
 Ogłoszenia duszpasterskie  Zaśpiewajmy Jezuskowi…  Adršpašské skály i Góry Wałbrzyskie - wycieczka klasy VIII z Sicin  Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek
|
 „Jak nie czytam, jak czytam” – ogólnopolska akcja czytania  Boże Ciało - Święto Ciała i Krwi Pańskiej  WIZYTACJA KANONICZNA ks. Bp Jacka Kicińskiego  Wieczór Marcinowy 2019
|
|
|
2017-06-10 11:18:52
VIII Szkolny Festiwal Nauki
W dniu 31 maja 2017 roku w Gimnazjum w Naratowie odbył się VIII Szkolny Festiwal Nauki. Celem spotkania było podsumowanie projektów realizowanych w roku 2016/2017.
Cała społeczność szkolna miała okazję przenieść się tego dnia w świat książek, odwiedzić naszych sąsiadów za zachodnią granicą oraz dowiedzieć się, co należy jeść a czego unikać, by na długo cieszyć się dobrym zdrowiem.
Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie realizujący projekt „Ander Länder andere Sitten. Co kraj to obyczaj”, którego opiekunem była p. Aneta Mendyka. Uczniowie w swojej polsko – niemieckiej prezentacji zapoznali wszystkich ze zwyczajami panującymi w Niemczech, wspominali zorganizowane akcje, takie jak: pieczenie ciastek w kształcie gąsek oraz słynnego niemieckiego Christstollen, wykonanie wieńców adwentowych i lampionów, udział w Wieczorze Marcinowym w Sicinach oraz wyjazd na Weinachtsmarkt do Drezna.
Drugi projekt był realizacją ogólnopolskiego programu „Żyj smacznie i zdrowo”. Jego uczestnicy przygotowani pod kierunkiem koordynatora p. Małgorzaty Hływa podzielili się zdobytą wiedzą z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania, zachęcali do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania oraz wspólnego spożywania posiłków. W ramach projektu promowali postawę proekologiczną i ideę niemarnowania żywności, przeprowadzili ankietę żywieniową wśród rówieśników. Przygotowali dla uczestników tego spotkania smaczne i zdrowe II śniadanie.
Kolejny projekt „Poczytaj mi przyjacielu” realizowany był również pod kierunkiem pani Małgorzaty Hływa. Uczennice zorganizowały trzy spotkania z bajką dla najmłodszych mieszkańców lokalnego środowiska. Brały również udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. Główne cele projektu to: rozwijanie odpowiedzialności i cierpliwości przez kontakt z małymi dziećmi, budowanie poczucia wartości, przezwyciężanie nieśmiałości, zdobywanie doświadczenia w pracy na rzecz innych. Wspólne czytanie przyniosło wiele korzyści także dla najmłodszych uczestników programu: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, wzbudza w nich ciekawość świata i uczy wartości moralnych, buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi. Poprzez takie akcje promuje się czytelnictwo wśród najmłodszych i kształtuje się w dzieciach nawyk czytania książek. W ramach realizacji projektu został także ogłoszony szkolny konkurs na „Czytelnika Roku”. Ten zaszczytny tytuł oraz nagrodę książkową otrzymała uczennica klasy I – Karolina Mizińska.
Podczas festiwalu nauki miała także miejsce prezentacja działań poszczególnych klas w ramach realizacji gminnego projektu ekologicznego „Moja szkoła jest ECO +”, którego szkolnym koordynatorem była pani Monika Jankowiak. Klasa I zaprosiła wszytskich na pokaz mody ekologicznej, klasa II oprócz propozycji stroju ekologicznego, zorganizowała w tym dniu happening zachęcający rówieśników jak i okolicznych mieszkańców do ochrony środowiska naturalnego. Uczniowie z transparentami przeszli główną ulicą, rozdawali ulotki oraz ekologiczne torby, będące alternatywą dla foliowych reklamówek. Mieszkańcy Naratowa przyjęli całą akcję z wielką życzliwością. W drodze powrotnej do uczniów z klasy II dołączyli trzecioklasiści. Wspólnie zainicjowali akcję sprzątania świata, zachęcając do dbania o place przy posesjach. Klasa III w ramach realizowanego projektu ekologicznego przygotowała wystawę prac plastycznych wykonanych z użyciem materiałów przeznaczonych do recyklingu. Podczas festiwalu nauki nastąpiło podsumowanie zbiórki surowców wtórnych. Klasa I uzyskała 14 kg, klasa II – 16 kg, a klasa III 18 kg nakrętek. Cała społeczność szkolna włączyła się także w zbiórkę zużytych baterii oraz makulatury. Wszystkie klasy na przełomie kwietnia i maja wzięły udział w zajęciach przyrodniczych organizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Żmigrodzie. Doskonałym podsumowaniem podejmowanych działań ekologicznych była prelekcja pana Piotra Dziełakowskiego – pracownika Spółki Komunalnej we Wschowie. To już kolejna wizyta tego miłośnika przyrody w naszej szkole. Tym razem mieliśmy okazję usłyszeć wiele ciekawostek z życia ptaków zamieszkujących nasze okolice. Była to dla nas wszystkich bardzo ciekawa lekcja przyrody.
Całą uroczystość uświetniły występy naszych uczennic, które miały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych oraz gry na ukulele.
Uczniowie biorący udział w projektach mogą być dumni z osiągniętych celów. Ich udział oraz zaangażowanie w pracę nad projektami mają wpływ na ocenę zachowania a tytuł projektu gimnazjalnego jest wpisywany na świadectwie ukończenia szkoły.
VIII Szkolny Festiwal Nauki był spotkaniem pełnym pozytywnych wrażeń oraz nowych inspiracji.
M.H.
|
|